- Ana Sayfa
- Araçlar
- Üniversite Ücretleri
- Lefke Avrupa Üniversitesi
Lefke Avrupa Üniversitesi Ücretleri 2026-2027
68 programın yıllık öğrenim ücreti 619.500–1.312.500 TL aralığında (KDV dahil). Lisans ortancası 724.500 TL.
💰 Lefke Avrupa Üniversitesi Bölüm Bazlı Ücretler (2026-2027)
38 lisans, 30 ön lisans programı. Rakamlar KDV dahil yıllık ücrettir; %50 ve %25 kademeleri bu liste fiyatının oranıdır. Sıralama ve taban puan verisi 2026 YKS yerleştirme sonuçlarına dayanır.
| Program | Tam Ücret | %50 Burslu | Burslu Taban | Burslu Sıra | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|
| Bahçe Bitkileri Lisans· Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi· SAY | 766.500 TL | 383.250 TL | 222,145 | 745.863 | 15 |
| Beslenme ve Diyetetik Lisans· Sağlık Bilimleri Fakültesi· SAY | 766.500 TL | 383.250 TL | 252,573 | 518.546 | 20 |
| Bilgi Güvenliği Teknolojisi Lisans· Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu· SAY | 724.500 TL | 362.250 TL | 244,469 | 571.121 | 20 |
| Bilgisayar Mühendisliği Lisans· Mühendislik Fakültesi· SAY | 724.500 TL | 362.250 TL | 314,436 | 270.293 | 27 |
| Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Lisans· Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu· SAY | 724.500 TL | 362.250 TL | 267,191 | 439.234 | 25 |
| Dijital Oyun Tasarımı Lisans· İletişim Bilimleri Fakültesi· SAY | 724.500 TL | 362.250 TL | 252,409 | 519.513 | 12 |
| Diş Hekimliği Lisans· Diş Hekimliği Fakültesi· SAY | 1.312.500 TL | 656.250 TL | 474,118 | 40.573 | 18 |
| Ekonomi Lisans· İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi· EA | 714.000 TL | 357.000 TL | 231,561 | 972.046 | 10 |
| Elektrik-Elektronik Mühendisliği Lisans· Mühendislik Fakültesi· SAY | 714.000 TL | 357.000 TL | 317,851 | 261.462 | 15 |
| Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Lisans· Mühendislik Fakültesi· SAY | 714.000 TL | 357.000 TL | 304,254 | 298.910 | 15 |
| Finans ve Bankacılık Lisans· İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi· EA | 714.000 TL | 357.000 TL | 227,906 | 1.010.557 | 10 |
| Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Lisans· Sağlık Bilimleri Fakültesi· SAY | 766.500 TL | 383.250 TL | 273,469 | 410.200 | 20 |
| Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans· Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu· SÖZ | 724.500 TL | 362.250 TL | 295,78 | 296.717 | 37 |
| Görsel İletişim Tasarımı Lisans· İletişim Bilimleri Fakültesi· SÖZ | 714.000 TL | 357.000 TL | 219,141 | 886.893 | 10 |
| Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Lisans· İletişim Bilimleri Fakültesi· SÖZ | 714.000 TL | 357.000 TL | 200,917 | 991.742 | 10 |
| Hemşirelik Lisans· Hemşirelik Yüksekokulu· SAY | 766.500 TL | 383.250 TL | 352,987 | 185.831 | 15 |
| Hukuk Lisans· Hukuk Fakültesi· EA | 766.500 TL | 383.250 TL | 404,088 | 36.339 | 47 |
| İç Mimarlık Lisans· Mimarlık Fakültesi· SAY | 766.500 TL | 383.250 TL | 266,193 | 444.241 | 17 |
| İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Lisans· Mimarlık Fakültesi· EA | 766.500 TL | 383.250 TL | 287,812 | 444.272 | 20 |
| İlköğretim Matematik Öğretmenliği Lisans· Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi· SAY | 714.000 TL | 357.000 TL | — | — | 12 |
| İnşaat Mühendisliği Lisans· Mühendislik Fakültesi· SAY | 714.000 TL | 357.000 TL | 305,352 | 295.647 | 15 |
| İşletme Lisans· İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi· EA | 724.500 TL | 362.250 TL | 261,009 | 664.370 | 15 |
| Mimarlık Lisans· Mimarlık Fakültesi· SAY | 714.000 TL | 357.000 TL | 329,755 | 232.871 | 5 |
| Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans· Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi· SÖZ | 766.500 TL | 383.250 TL | 377,5 | 34.959 | 12 |
| Özel Eğitim Öğretmenliği Lisans· Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi· SÖZ | 766.500 TL | 383.250 TL | 412,567 | — | 12 |
| Radyo, Televizyon ve Sinema Lisans· İletişim Bilimleri Fakültesi· SÖZ | 714.000 TL | 357.000 TL | 229,842 | 815.276 | 10 |
| Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans· Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi· EA | 714.000 TL | 357.000 TL | 321,247 | 252.016 | 15 |
| Sağlık Yönetimi Lisans· Sağlık Bilimleri Fakültesi· EA | 714.000 TL | 357.000 TL | 220,389 | 1.084.930 | 10 |
| Sınıf Öğretmenliği Lisans· Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi· EA | 766.500 TL | 383.250 TL | 357,336 | 127.464 | 12 |
| Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Lisans· İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi· EA | 724.500 TL | 362.250 TL | 200,142 | 1.268.630 | 20 |
| Turizm İşletmeciliği Lisans· Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu· EA | 714.000 TL | 357.000 TL | 231,099 | 977.541 | 10 |
| Türkçe Öğretmenliği Lisans· Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi· SÖZ | 724.500 TL | 362.250 TL | 297,269 | 287.974 | 20 |
| Uluslararası İlişkiler Lisans· İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi· EA | 724.500 TL | 362.250 TL | 205,541 | 1.228.776 | 40 |
| Veri Bilimi ve Analitiği Lisans· Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu· SAY | 724.500 TL | 362.250 TL | 208,233 | 871.292 | 30 |
| Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi Lisans· Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu· SAY | 724.500 TL | 362.250 TL | 193,111 | 992.168 | 30 |
| Yazılım Mühendisliği Lisans· Mühendislik Fakültesi· SAY | 724.500 TL | 362.250 TL | 303,9 | 299.973 | 30 |
| Yeni Medya ve İletişim Lisans· İletişim Bilimleri Fakültesi· SÖZ | 714.000 TL | 357.000 TL | 163,985 | 1.080.853 | 20 |
| Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans· Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu· EA | 724.500 TL | 362.250 TL | 305,288 | 333.031 | 25 |
| Ağız ve Diş Sağlığı Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 306,019 | 775.770 | 40 |
| Ameliyathane Hizmetleri Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 294,498 | 905.097 | 30 |
| Anestezi Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 318,018 | 656.293 | 40 |
| Aşçılık Önlisans· Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 267,776 | 1.247.510 | 15 |
| Bilgisayar Programcılığı Önlisans· Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 274,828 | 1.151.189 | 15 |
| Bilişim Güvenliği Teknolojisi Önlisans· Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 262,413 | 1.318.595 | 10 |
| Büyük Veri Analistliği Önlisans· Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 186,374 | 2.170.179 | 30 |
| Çevre Koruma ve Kontrol Önlisans· Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 228,311 | 1.802.851 | 7 |
| Çocuk Gelişimi Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 259,734 | 1.355.616 | 15 |
| Diş Protez Teknolojisi Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 312,467 | 710.172 | 25 |
| Diyaliz Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 288,849 | 974.499 | 25 |
| E-Ticaret ve Pazarlama Önlisans· Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 220,319 | 1.900.037 | 10 |
| Eczane Hizmetleri Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 271,658 | 1.195.384 | 17 |
| Elektronörofizyoloji Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 293,191 | 921.069 | 17 |
| Fizyoterapi Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 287,555 | 989.606 | 30 |
| İlk ve Acil Yardım Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 334,651 | 516.798 | 16 |
| İnşaat Teknolojisi Önlisans· Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 233,771 | 1.725.588 | 15 |
| Mimari Restorasyon Önlisans· Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 200,524 | 2.095.365 | 20 |
| Odyometri Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 269,83 | 1.221.313 | 20 |
| Optisyenlik Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 280,711 | 1.073.460 | 22 |
| Ortopedik Protez ve Ortez Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 264,236 | 1.293.998 | 22 |
| Pastacılık ve Ekmekçilik Önlisans· Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 248,097 | 1.524.007 | 7 |
| Patoloji Laboratuvar Teknikleri Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 286,211 | 1.005.532 | 15 |
| Radyoterapi Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 280,162 | 1.080.486 | 25 |
| Robotik ve Yapay Zeka Önlisans· Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 188,759 | 2.167.743 | 30 |
| Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Önlisans· Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 311,296 | 722.096 | 10 |
| Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 304,148 | 795.437 | 17 |
| Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 320,504 | 633.508 | 40 |
| Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Önlisans· Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 307,472 | 760.835 | 22 |
| Turizm ve Otel İşletmeciliği Önlisans· Meslek Yüksekokulu· TYT | 619.500 TL | 309.750 TL | 254,167 | 1.435.887 | 20 |
ÖSYM tablosunda 40 satır bulunuyor; bunların bir kısmı fakülte bazında fiyatlandığı için ilgili fakültenin tüm programlarına yayılmıştır. Ücret sütunu tam ücretli (liste) fiyatıdır.
🗓️ Hazırlık Yılı Ücreti
- Hazırlık Programları 724.500 TL
Hazırlık okunması gereken bir bölüme yerleşirseniz toplam maliyet bir yıl uzar. Zorunlu hazırlık şartı programdan programa değişir; tercih öncesi kontrol edin.
🧮 Burs Kademesi Hesaplayıcı
Kılavuzdaki rakam liste fiyatıdır; burs kademenize göre ödeyeceğiniz net tutarı aşağıdan hesaplayın.
🎯 Burslu mu, %50 mi? Giriş Sıralaması Farkı
Aynı bölümde tam burslu kontenjana girmek ile %50 indirimli kontenjana girmek arasındaki sıralama farkı, ödeyeceğiniz tutarı doğrudan belirler. Aşağıda Lefke Avrupa Üniversitesi'nin en yüksek ücretli 8 lisans programı için bu fark yer alıyor.
| Program | Burslu sıra | %50 sıra | %50'de yıllık ödeme |
|---|---|---|---|
| Diş Hekimliği | 40.573 | 79.690 | 656.250 TL |
| Bahçe Bitkileri | 745.863 | 1.055.893 | 383.250 TL |
| Beslenme ve Diyetetik | 518.546 | 1.053.815 | 383.250 TL |
| Fizyoterapi ve Rehabilitasyon | 410.200 | 1.048.462 | 383.250 TL |
| Hemşirelik | 185.831 | 349.146 | 383.250 TL |
| Hukuk | 36.339 | 91.223 | 383.250 TL |
| İç Mimarlık | 444.241 | 1.025.349 | 383.250 TL |
| İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı | 444.272 | 1.366.073 | 383.250 TL |
📄 ÖSYM Kılavuzundaki Resmi Açıklamalar
Aşağıdaki notlar ÖSYM kılavuzunun açıklama sütunundan olduğu gibi alınmıştır; ücreti etkileyen istisnaları içerir.
- Bahçe Bitkileri: Öğrenim ücretlerine, tüm burs ve indirimlerden bağımsız olarak, 35,000.00 (otuzbeşbin) TL (dönemlik) Öğrenci Etkinlikleri/Hizmetleri Fonu eklenecektir. 2026-2027 Akademik yılında kayıt yaptıran öğrenciler için sonraki yıllardaki öğrenim ücreti artış oranı, bir önceki yıla göre KKTC tüketici fiyatları endeksindeki (KKTC – TÜFE) artışı ile sınırlı tutulacaktır.
- Beslenme ve Diyetetik: Öğrenim ücretlerine, tüm burs ve indirimlerden bağımsız olarak, 35,000.00 (otuzbeşbin) TL (dönemlik) Öğrenci Etkinlikleri/Hizmetleri Fonu eklenecektir. 2026-2027 Akademik yılında kayıt yaptıran öğrenciler için sonraki yıllardaki öğrenim ücreti artış oranı, bir önceki yıla göre KKTC tüketici fiyatları endeksindeki (KKTC – TÜFE) artışı ile sınırlı tutulacaktır.
- Bilgi Güvenliği Teknolojisi: Öğrenim ücretlerine, tüm burs ve indirimlerden bağımsız olarak, 35,000.00 (otuzbeşbin) TL (dönemlik) Öğrenci Etkinlikleri/Hizmetleri Fonu eklenecektir. 2026-2027 Akademik yılında kayıt yaptıran öğrenciler için sonraki yıllardaki öğrenim ücreti artış oranı, bir önceki yıla göre KKTC tüketici fiyatları endeksindeki (KKTC – TÜFE) artışı ile sınırlı tutulacaktır.
- Bilgisayar Mühendisliği: Öğrenim ücretlerine, tüm burs ve indirimlerden bağımsız olarak, 35,000.00 (otuzbeşbin) TL (dönemlik) Öğrenci Etkinlikleri/Hizmetleri Fonu eklenecektir. 2026-2027 Akademik yılında kayıt yaptıran öğrenciler için sonraki yıllardaki öğrenim ücreti artış oranı, bir önceki yıla göre KKTC tüketici fiyatları endeksindeki (KKTC – TÜFE) artışı ile sınırlı tutulacaktır.
- Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri: Öğrenim ücretlerine, tüm burs ve indirimlerden bağımsız olarak, 35,000.00 (otuzbeşbin) TL (dönemlik) Öğrenci Etkinlikleri/Hizmetleri Fonu eklenecektir. 2026-2027 Akademik yılında kayıt yaptıran öğrenciler için sonraki yıllardaki öğrenim ücreti artış oranı, bir önceki yıla göre KKTC tüketici fiyatları endeksindeki (KKTC – TÜFE) artışı ile sınırlı tutulacaktır.
- Dijital Oyun Tasarımı: Öğrenim ücretlerine, tüm burs ve indirimlerden bağımsız olarak, 35,000.00 (otuzbeşbin) TL (dönemlik) Öğrenci Etkinlikleri/Hizmetleri Fonu eklenecektir. 2026-2027 Akademik yılında kayıt yaptıran öğrenciler için sonraki yıllardaki öğrenim ücreti artış oranı, bir önceki yıla göre KKTC tüketici fiyatları endeksindeki (KKTC – TÜFE) artışı ile sınırlı tutulacaktır.
- Diş Hekimliği: Öğrenim ücretlerine, tüm burs ve indirimlerden bağımsız olarak, 35,000.00 (otuzbeşbin) TL (dönemlik) Öğrenci Etkinlikleri/Hizmetleri Fonu eklenecektir. 2026-2027 Akademik yılında kayıt yaptıran öğrenciler için sonraki yıllardaki öğrenim ücreti artış oranı, bir önceki yıla göre KKTC tüketici fiyatları endeksindeki (KKTC – TÜFE) artışı ile sınırlı tutulacaktır.
- Ekonomi: Öğrenim ücretlerine, tüm burs ve indirimlerden bağımsız olarak, 35,000.00 (otuzbeşbin) TL (dönemlik) Öğrenci Etkinlikleri/Hizmetleri Fonu eklenecektir. 2026-2027 Akademik yılında kayıt yaptıran öğrenciler için sonraki yıllardaki öğrenim ücreti artış oranı, bir önceki yıla göre KKTC tüketici fiyatları endeksindeki (KKTC – TÜFE) artışı ile sınırlı tutulacaktır.
- Elektrik-Elektronik Mühendisliği: Öğrenim ücretlerine, tüm burs ve indirimlerden bağımsız olarak, 35,000.00 (otuzbeşbin) TL (dönemlik) Öğrenci Etkinlikleri/Hizmetleri Fonu eklenecektir. 2026-2027 Akademik yılında kayıt yaptıran öğrenciler için sonraki yıllardaki öğrenim ücreti artış oranı, bir önceki yıla göre KKTC tüketici fiyatları endeksindeki (KKTC – TÜFE) artışı ile sınırlı tutulacaktır.
- Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği: Öğrenim ücretlerine, tüm burs ve indirimlerden bağımsız olarak, 35,000.00 (otuzbeşbin) TL (dönemlik) Öğrenci Etkinlikleri/Hizmetleri Fonu eklenecektir. 2026-2027 Akademik yılında kayıt yaptıran öğrenciler için sonraki yıllardaki öğrenim ücreti artış oranı, bir önceki yıla göre KKTC tüketici fiyatları endeksindeki (KKTC – TÜFE) artışı ile sınırlı tutulacaktır.
📍 KKTC'daki Konumu
KKTC'da ücret verisi bulunan 15 üniversite var. Lisans ortancası 724.500 TL olan Lefke Avrupa Üniversitesi, şehir ortancası 550.935 TL ile karşılaştırıldığında ortalamanın üstünde yer alıyor (11. sıra). Aynı şehirde okumak, yurt ve ulaşım maliyetini de aynı bantta tuttuğu için toplam bütçe karşılaştırmasını kolaylaştırır.
📊 Mezuniyete Kadar Toplam Maliyet
Aşağıdaki tutarlar bugünkü ücretin program süresiyle çarpımıdır. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun Ek 9. maddesi uyarınca vakıf yükseköğretim kurumları ücretlerini her yıl yeniden belirleyebilir; gerçek toplam, yıllık artışlarla bu rakamın üzerine çıkar.
🏠 Barınma Maliyeti
Lefke Avrupa Üniversitesi için üniversitenin kendi yurt tarifesi bu sayfaya henüz eklenmedi. Barınma maliyetini tercih öncesi üniversitenin resmi sayfasından teyit edin.
❓ Lefke Avrupa Üniversitesi Ücretleri — Sıkça Sorulan Sorular
Lefke Avrupa Üniversitesi 2026-2027 yıllık eğitim ücreti ne kadar?▾
Lefke Avrupa Üniversitesi lisans ücretlerinin ortancası kaç TL?▾
Lefke Avrupa Üniversitesi %50 burslu ne kadar öder?▾
Lefke Avrupa Üniversitesi hazırlık sınıfı ücreti ne kadar?▾
Lefke Avrupa Üniversitesi ön lisans (MYO) ücretleri ne kadar?▾
Lefke Avrupa Üniversitesi ücretleri hangi kaynaktan alındı?▾
KKTC üniversitelerinde ücrete dahil olmayan kalemler nelerdir?▾
Lefke Avrupa Üniversitesi'nde en uygun ve en pahalı bölümler hangileri?▾
Tercih + Bütçe + Burs Planını Birlikte Yapalım
Lefke Avrupa Üniversitesi ya da başka bir üniversite — puanınıza, bütçenize ve hedefinize en uygun tercih listesini birlikte kuralım.
Bronz 4.000 ₺ · Gümüş 6.000 ₺ · Altın 7.500 ₺ — tüm adaylar için tek fiyat. Garanti vaadi vermiyoruz; bilgi almak ücretsizdir.
Ücreti gördünüz — peki bu program listenizin kaçıncı sırasında olmalı?
Dört yıllık toplam maliyet, bursun sürdürülme şartı ve başarı sıralamanız bir arada değerlendirilmediğinde ikinci yıl sürpriz maliyet çıkabiliyor. Karar vermeden önce: