- Ana Sayfa
- Araçlar
- Üniversite Ücretleri
- Yeditepe Üniversitesi
- İlköğretim Matematik Öğretmenliği
Yeditepe Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ücreti
Yıllık tam ücret 1.300.000 TL (KDV dahil) · %50 burslu 650.000 TL
💳 Burs Kademesine Göre Ücret ve Giriş Sıralaması
Taban puan, başarı sırası ve kontenjan 2026 YKS yerleştirme sonuçlarındandır. Ücret sütunu ÖSYM liste fiyatından hesaplanmıştır.
| Kademe | Yıllık ücret | Taban puan | Başarı sırası | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|
| Tam ücretli | 1.300.000 TL | — | — | — |
| %50 indirimli | 650.000 TL | — | — | 5 |
| Tam burslu (%100) | Ücretsiz | 389,8 | 129.741 | 5 |
Fakülte: Eğitim Fakültesi. ÖSYM bu üniversitede ücreti program bazında değil fakülte bazında yayımlıyor; tutar “Eğitim Fakültesi” satırından gelmektedir.
📊 4 Yıllık Toplam Maliyet
Rakamlar mevcut yılın ücretiyle hesaplanmıştır; gelecek yılların artışları eklenmemiştir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına ücretleri her yıl yeniden belirleme yetkisi verir.
🔍 İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ücreti Diğer Üniversitelerde
İlköğretim Matematik Öğretmenliği ücret verisi bulunan 8 üniversitede yer alıyor; yıllık ücretler 260.000 TL – 1.300.000 TL bandında, ortanca 759.759 TL. Yeditepe Üniversitesi'nin 1.300.000 TL tutarı ülke ortancasının %71 üzerinde.
İstanbul'daki diğer üniversiteler
| Üniversite | Tam ücret | %50 burslu | Burslu sıra |
|---|---|---|---|
| İstanbul Medipol Üniversitesi | 260.000 TL | 130.000 TL | 137.211 |
| İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi | 600.000 TL | 300.000 TL | 188.071 |
| İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi | 850.000 TL | 425.000 TL | 174.288 |
İlköğretim Matematik Öğretmenliği için en uygun ücretli 5 üniversite
| Üniversite | Şehir | Tam ücret |
|---|---|---|
| İstanbul Medipol Üniversitesi | İstanbul | 260.000 TL |
| İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi | İstanbul | 600.000 TL |
| İstanbul Aydın Üniversitesi | Aydın | 660.000 TL |
| Lefke Avrupa Üniversitesi | KKTC | 714.000 TL |
| Doğu Akdeniz Üniversitesi | KKTC | 805.518 TL |
İlköğretim Matematik Öğretmenliği ücretlerinin 8 üniversitedeki tam karşılaştırması →
🏛️ Ücretsiz Alternatif: Devlet Üniversiteleri
İlköğretim Matematik Öğretmenliği programı 74 devlet üniversitesinde de bulunuyor ve devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti alınmıyor. 2026 yerleştirmesinde bu programların taban puanları 304,135 ile 449,763 arasındaydı. Devlet kontenjanları listenin üst sıralarında yer aldığında, vakıf tercihleri güvenli alt basamak işlevi görür.
📈 Yeditepe Üniversitesi İçinde Bu Programın Yeri
Yeditepe Üniversitesi'nde ücreti yayımlanmış 26 lisans programı var. İlköğretim Matematik Öğretmenliği, 1.300.000 TL ile bu listede 23. sırada (en pahalıdan ucuza doğru). Üniversitenin en yüksek ücretli lisans programı Diş Hekimliği (2.300.000 TL), en uygun ücretlisi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (1.300.000 TL).
🏛️ Eğitim Fakültesi Bünyesindeki Diğer Programlar
Aynı fakültede okutulan diğer programların 2026-2027 yıllık ücretleri. Yeditepe Üniversitesi ücreti fakülte bazında bildirdiği için bu programların tamamı aynı tutarı taşır.
- İngilizce Öğretmenliği 1.300.000 TL
- Okul Öncesi Öğretmenliği 1.300.000 TL
- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 1.300.000 TL
📌 Bu Rakamı Nasıl Okumalı?
- Tutar tam ücretlidir. ÖSYM kılavuzu yalnızca liste fiyatını yayımlar. Yeditepe Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği için liste fiyatı 1.300.000 TL; ödeyeceğiniz tutar yerleştiğiniz burs kademesine göre değişir.
- KDV dahildir, yaşam gideri değildir. Yurt, yemek, ulaşım ve kitap bu tutara dahil değil. İstanbul'daki barınma maliyetini ayrıca bütçelemelisiniz.
- Ücret dört yıl boyunca yeniden belirlenir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına her akademik yıl için yeni ücret belirleme yetkisi verir; bugünkü tutar sabit bir taahhüt değildir.
- Bu ücret fakülte bazında yayımlanmış. Yeditepe Üniversitesi, ÖSYM kılavuzunda ücreti program program değil “Eğitim Fakültesi” satırıyla, yani fakülte düzeyinde bildirmiş. Aynı fakültedeki diğer programlar da aynı tutarı taşır.
- İki kademe arasındaki fark ölçülebilir. Burslu kontenjana 129.741 sırasıyla, %50 indirimliye — sırasıyla yerleşilmiş — aradaki sıralama farkı 4 yılda 2.600.000 TL tutarında bir bütçe farkına karşılık geliyor.
🗺️ İlköğretim Matematik Öğretmenliği Hangi Şehirlerde Okutuluyor?
İlköğretim Matematik Öğretmenliği programı ücret verisi bulunan 8 üniversitede, 4 şehre dağılmış durumda. İstanbul dışında da değerlendirmek isterseniz aşağıdaki dağılım başlangıç noktası olabilir.
❓ Yeditepe Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği — Sıkça Sorulan Sorular
Yeditepe Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği ücreti ne kadar?▾
İlköğretim Matematik Öğretmenliği %50 burslu okumak kaç TL?▾
Yeditepe Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği için kaçıncı sıralama gerekir?▾
İlköğretim Matematik Öğretmenliği okumanın Yeditepe Üniversitesi'nde toplam maliyeti ne kadar?▾
İlköğretim Matematik Öğretmenliği ücretleri diğer üniversitelerde ne kadar?▾
İlköğretim Matematik Öğretmenliği devlet üniversitesinde okumak için kaç puan gerekir?▾
İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Yeditepe Üniversitesi'nin diğer bölümlerine göre pahalı mı?▾
İstanbul'da İlköğretim Matematik Öğretmenliği okumak için başka seçenek var mı?▾
İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Yeditepe Üniversitesi'nin kaçıncı en pahalı programı?▾
Eğitim Fakültesi bünyesindeki diğer programların ücreti ne kadar?▾
Yeditepe Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği ücreti her yıl artar mı?▾
Bu ücrete neler dahil değil?▾
İlköğretim Matematik Öğretmenliği Hedefiniz İçin Tercih Planı
Burslu kontenjana ulaşmak için gereken sıralama, %50 kademesiyle arasındaki fark ve bütçeniz — üçünü birlikte değerlendirip tercih listenizi kuralım.
Bronz 4.000 ₺ · Gümüş 6.000 ₺ · Altın 7.500 ₺ — tüm adaylar için tek fiyat. Garanti vaadi vermiyoruz; bilgi almak ücretsizdir.