- Ana Sayfa
- Araçlar
- Üniversite Ücretleri
- Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ücreti
Yıllık tam ücret 682.500 TL (KDV dahil) · %50 burslu 341.250 TL
💳 Burs Kademesine Göre Ücret ve Giriş Sıralaması
Taban puan, başarı sırası ve kontenjan 2026 YKS yerleştirme sonuçlarındandır. Ücret sütunu ÖSYM liste fiyatından hesaplanmıştır.
| Kademe | Yıllık ücret | Taban puan | Başarı sırası | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|
| Tam ücretli | 682.500 TL | — | — | — |
| %50 indirimli | 341.250 TL | 182,298 | 1.055.820 | 13 |
| Tam burslu (%100) | Ücretsiz | 209,557 | 861.440 | 7 |
Fakülte: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi. ÖSYM bu üniversitede ücreti program bazında değil fakülte bazında yayımlıyor; tutar “Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi” satırından gelmektedir.
📊 4 Yıllık Toplam Maliyet
Aşağıdaki tutarlar bugünkü ücretin program süresiyle çarpımıdır; yıllık artışları içermez. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına ücretleri her yıl yeniden belirleme yetkisi verir.
🔍 Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ücreti Diğer Üniversitelerde
Bitkisel Üretim ve Teknolojileri ücret verisi bulunan 2 üniversitede yer alıyor; yıllık ücretler 220.000 TL – 682.500 TL bandında, ortanca 451.250 TL. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nin 682.500 TL tutarı ülke ortancasının %51 üzerinde.
Bitkisel Üretim ve Teknolojileri için en uygun ücretli 5 üniversite
| Üniversite | Şehir | Tam ücret |
|---|---|---|
| Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi | Konya | 220.000 TL |
Bitkisel Üretim ve Teknolojileri ücretlerinin 2 üniversitedeki tam karşılaştırması →
🏛️ Ücretsiz Alternatif: Devlet Üniversiteleri
Bitkisel Üretim ve Teknolojileri programı 2 devlet üniversitesinde de bulunuyor ve devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti alınmıyor. 2026 yerleştirmesinde bu programların taban puanları 216,483 ile 254,353 arasındaydı. Bütçe planı yaparken vakıf ve devlet seçeneklerini aynı listede değerlendirmek, tercih sıralamanızı gerçekçi tutar.
🔁 DGS ile Bu Bölüme Geçiş
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri programı 2026 DGS kılavuzunda 2 kontenjanla yer alıyor (puan türü SAY). Ön lisans mezunuysanız dikey geçişle bu programa yerleşebilirsiniz; ödeyeceğiniz öğrenim ücreti yerleştiğiniz burs kademesine göre yukarıdaki tabloyla aynıdır. DGS taban puanlarını gör →
📈 Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İçinde Bu Programın Yeri
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nde ücreti yayımlanmış 36 lisans programı var. Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, 682.500 TL ile bu listede 35. sırada (en pahalıdan ucuza doğru). Üniversitenin en yüksek ücretli lisans programı Diş Hekimliği (1.312.500 TL), en uygun ücretlisi Dijital Oyun Tasarımı (640.500 TL).
📌 Bu Rakamı Nasıl Okumalı?
- Tutar tam ücretlidir. ÖSYM kılavuzu yalnızca liste fiyatını yayımlar. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri için liste fiyatı 682.500 TL; ödeyeceğiniz tutar yerleştiğiniz burs kademesine göre değişir.
- KDV dahildir, yaşam gideri değildir. Yurt, yemek, ulaşım ve kitap bu tutara dahil değil. KKTC'daki barınma maliyetini ayrıca bütçelemelisiniz.
- Ücret dört yıl boyunca yeniden belirlenir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına her akademik yıl için yeni ücret belirleme yetkisi verir; bugünkü tutar sabit bir taahhüt değildir.
- Bu ücret fakülte bazında yayımlanmış. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, ÖSYM kılavuzunda ücreti program program değil “Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi” satırıyla, yani fakülte düzeyinde bildirmiş. Aynı fakültedeki diğer programlar da aynı tutarı taşır.
- İki kademe arasındaki fark ölçülebilir. Burslu kontenjana 861.440 sırasıyla, %50 indirimliye 1.055.820 sırasıyla yerleşilmiş — aradaki sıralama farkı 4 yılda 1.365.000 TL tutarında bir bütçe farkına karşılık geliyor.
🗺️ Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Hangi Şehirlerde Okutuluyor?
Bitkisel Üretim ve Teknolojileri programı ücret verisi bulunan 2 üniversitede, 2 şehre dağılmış durumda. KKTC dışında da değerlendirmek isterseniz aşağıdaki dağılım başlangıç noktası olabilir.
❓ Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri — Sıkça Sorulan Sorular
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri ücreti ne kadar?▾
Bitkisel Üretim ve Teknolojileri %50 burslu okumak kaç TL?▾
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri için kaçıncı sıralama gerekir?▾
Bitkisel Üretim ve Teknolojileri okumanın Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nde toplam maliyeti ne kadar?▾
Bitkisel Üretim ve Teknolojileri ücretleri diğer üniversitelerde ne kadar?▾
Bitkisel Üretim ve Teknolojileri devlet üniversitesinde okumak için kaç puan gerekir?▾
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümüne DGS ile geçilebilir mi?▾
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri ücretiyle ilgili resmi bir not var mı?▾
Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nin diğer bölümlerine göre pahalı mı?▾
KKTC'da Bitkisel Üretim ve Teknolojileri okumak için başka seçenek var mı?▾
Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nin kaçıncı en pahalı programı?▾
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri ücreti her yıl artar mı?▾
Bu ücrete neler dahil değil?▾
Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Hedefiniz İçin Tercih Planı
Burslu kontenjana ulaşmak için gereken sıralama, %50 kademesiyle arasındaki fark ve bütçeniz — üçünü birlikte değerlendirip tercih listenizi kuralım.
Bronz 4.000 ₺ · Gümüş 6.000 ₺ · Altın 7.500 ₺ — tüm adaylar için tek fiyat. Garanti vaadi vermiyoruz; bilgi almak ücretsizdir.