- Ana Sayfa
- Araçlar
- Üniversite Ücretleri
- Toros Üniversitesi
- Optisyenlik
Toros Üniversitesi Optisyenlik Ücreti
Yıllık tam ücret 370.230 TL (KDV dahil) · %50 burslu 185.115 TL
💳 Burs Kademesine Göre Ücret ve Giriş Sıralaması
Taban puan, başarı sırası ve kontenjan 2026 YKS yerleştirme sonuçlarındandır. Ücret sütunu ÖSYM liste fiyatından hesaplanmıştır.
| Kademe | Yıllık ücret | Taban puan | Başarı sırası | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|
| Tam ücretli | 370.230 TL | 236,907 | 1.679.290 | 59 |
| %50 indirimli | 185.115 TL | — | — | — |
| Tam burslu (%100) | Ücretsiz | 332,917 | 530.192 | 9 |
Fakülte: Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu.
📊 2 Yıllık Toplam Maliyet
Aşağıdaki tutarlar bugünkü ücretin program süresiyle çarpımıdır; yıllık artışları içermez. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına ücretleri her yıl yeniden belirleme yetkisi verir.
🔍 Optisyenlik Ücreti Diğer Üniversitelerde
Optisyenlik ücret verisi bulunan 39 üniversitede yer alıyor; yıllık ücretler 198.000 TL – 1.118.954 TL bandında, ortanca 660.000 TL. Toros Üniversitesi'nin 370.230 TL tutarı ülke ortancasının %44 altında.
Optisyenlik için en uygun ücretli 5 üniversite
| Üniversite | Şehir | Tam ücret |
|---|---|---|
| Avrasya Üniversitesi | Trabzon | 198.000 TL |
| İstanbul Medipol Üniversitesi | İstanbul | 220.000 TL |
| Ankara Medipol Üniversitesi | Ankara | 340.000 TL |
| Kıbrıs Aydın Üniversitesi | KKTC | 436.800 TL |
| İstanbul Arel Üniversitesi | İstanbul | 450.000 TL |
Optisyenlik ücretlerinin 39 üniversitedeki tam karşılaştırması →
🏛️ Ücretsiz Alternatif: Devlet Üniversiteleri
Optisyenlik programı 52 devlet üniversitesinde de bulunuyor ve devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti alınmıyor. 2026 yerleştirmesinde bu programların taban puanları 281,386 ile 365,226 arasındaydı. Bütçe planı yaparken vakıf ve devlet seçeneklerini aynı listede değerlendirmek, tercih sıralamanızı gerçekçi tutar.
📈 Toros Üniversitesi İçinde Bu Programın Yeri
Toros Üniversitesi'nde ücreti yayımlanmış 16 önlisans programı var. Optisyenlik, 370.230 TL ile bu listede 14. sırada (en pahalıdan ucuza doğru). Üniversitenin en yüksek ücretli önlisans programı Ağız ve Diş Sağlığı (370.230 TL), en uygun ücretlisi Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (370.230 TL).
🏛️ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Bünyesindeki Diğer Programlar
Aynı fakültede okutulan diğer programların 2026-2027 yıllık ücretleri.
- Ağız ve Diş Sağlığı 370.230 TL
- Ameliyathane Hizmetleri 370.230 TL
- Anestezi 370.230 TL
- Çocuk Gelişimi 370.230 TL
- Diyaliz 370.230 TL
- Fizyoterapi 370.230 TL
- İlk ve Acil Yardım 370.230 TL
- Tıbbi Görüntüleme Teknikleri 370.230 TL
📌 Bu Rakamı Nasıl Okumalı?
- Tutar tam ücretlidir. ÖSYM kılavuzu yalnızca liste fiyatını yayımlar. Toros Üniversitesi Optisyenlik için liste fiyatı 370.230 TL; ödeyeceğiniz tutar yerleştiğiniz burs kademesine göre değişir.
- KDV dahildir, yaşam gideri değildir. Yurt, yemek, ulaşım ve kitap bu tutara dahil değil. Mersin'daki barınma maliyetini ayrıca bütçelemelisiniz.
- Ücret iki yıl boyunca yeniden belirlenir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına her akademik yıl için yeni ücret belirleme yetkisi verir; bugünkü tutar sabit bir taahhüt değildir.
- Bu ücret düzey bazında yayımlanmış. Toros Üniversitesi tüm Önlisans programları için tek bir ücret bildiriyor.
🗺️ Optisyenlik Hangi Şehirlerde Okutuluyor?
Optisyenlik programı ücret verisi bulunan 39 üniversitede, 11 şehre dağılmış durumda. Mersin dışında da değerlendirmek isterseniz aşağıdaki dağılım başlangıç noktası olabilir.
❓ Toros Üniversitesi Optisyenlik — Sıkça Sorulan Sorular
Toros Üniversitesi Optisyenlik ücreti ne kadar?▾
Optisyenlik %50 burslu okumak kaç TL?▾
Toros Üniversitesi Optisyenlik için kaçıncı sıralama gerekir?▾
Optisyenlik okumanın Toros Üniversitesi'nde toplam maliyeti ne kadar?▾
Optisyenlik ücretleri diğer üniversitelerde ne kadar?▾
Optisyenlik devlet üniversitesinde okumak için kaç puan gerekir?▾
Optisyenlik, Toros Üniversitesi'nin diğer bölümlerine göre pahalı mı?▾
Mersin'da Optisyenlik okumak için başka seçenek var mı?▾
Optisyenlik, Toros Üniversitesi'nin kaçıncı en pahalı programı?▾
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesindeki diğer programların ücreti ne kadar?▾
Toros Üniversitesi Optisyenlik ücreti her yıl artar mı?▾
Bu ücrete neler dahil değil?▾
Optisyenlik Hedefiniz İçin Tercih Planı
Burslu kontenjana ulaşmak için gereken sıralama, %50 kademesiyle arasındaki fark ve bütçeniz — üçünü birlikte değerlendirip tercih listenizi kuralım.
Bronz 4.000 ₺ · Gümüş 6.000 ₺ · Altın 7.500 ₺ — tüm adaylar için tek fiyat. Garanti vaadi vermiyoruz; bilgi almak ücretsizdir.