- Ana Sayfa
- Araçlar
- Üniversite Ücretleri
- TED Üniversitesi
- Yazılım Mühendisliği
TED Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Ücreti
Yıllık tam ücret 1.280.000 TL (KDV dahil) · %50 burslu 640.000 TL
💳 Burs Kademesine Göre Ücret ve Giriş Sıralaması
Taban puan, başarı sırası ve kontenjan 2026 YKS yerleştirme sonuçlarındandır. Ücret sütunu ÖSYM liste fiyatından hesaplanmıştır.
| Kademe | Yıllık ücret | Taban puan | Başarı sırası | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|
| Tam ücretli | 1.280.000 TL | — | — | — |
| %50 indirimli | 640.000 TL | 311,012 | 279.450 | 34 |
| Tam burslu (%100) | Ücretsiz | 463,592 | 50.231 | 5 |
Fakülte: Mühendislik Fakültesi.
📊 4 Yıllık Toplam Maliyet
Aşağıdaki tutarlar bugünkü ücretin program süresiyle çarpımıdır; yıllık artışları içermez. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına ücretleri her yıl yeniden belirleme yetkisi verir.
🔍 Yazılım Mühendisliği Ücreti Diğer Üniversitelerde
Yazılım Mühendisliği ücret verisi bulunan 46 üniversitede yer alıyor; yıllık ücretler 183.750 TL – 1.694.118 TL bandında, ortanca 1.130.900 TL. TED Üniversitesi'nin 1.280.000 TL tutarı ülke ortancasının %13 üzerinde.
Ankara'daki diğer üniversiteler
| Üniversite | Tam ücret | %50 burslu | Burslu sıra |
|---|---|---|---|
| Türk Hava Kurumu Üniversitesi | 1.020.600 TL | 510.300 TL | 73.371 |
| Atılım Üniversitesi | 1.200.000 TL | 600.000 TL | 66.533 |
| Ostim Teknik Üniversitesi | 1.200.000 TL | 600.000 TL | 75.852 |
| Ankara Bilim Üniversitesi | 1.280.000 TL | 640.000 TL | 75.857 |
| Çankaya Üniversitesi | 1.310.000 TL | 655.000 TL | 69.223 |
Yazılım Mühendisliği için en uygun ücretli 5 üniversite
| Üniversite | Şehir | Tam ücret |
|---|---|---|
| Ada Kent Üniversitesi | KKTC | 183.750 TL |
| Rauf Denktaş Üniversitesi | KKTC | 195.000 TL |
| Uluslararası Final Üniversitesi | KKTC | 550.935 TL |
| Girne Amerikan Üniversitesi | KKTC | 580.650 TL |
| İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi | İstanbul | 600.000 TL |
Yazılım Mühendisliği ücretlerinin 46 üniversitedeki tam karşılaştırması →
🏛️ Ücretsiz Alternatif: Devlet Üniversiteleri
Yazılım Mühendisliği programı 32 devlet üniversitesinde de bulunuyor ve devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti alınmıyor. 2026 yerleştirmesinde bu programların taban puanları 304,04 ile 451,6 arasındaydı. Bütçe planı yaparken vakıf ve devlet seçeneklerini aynı listede değerlendirmek, tercih sıralamanızı gerçekçi tutar.
📈 TED Üniversitesi İçinde Bu Programın Yeri
TED Üniversitesi'nde ücreti yayımlanmış 22 lisans programı var. Yazılım Mühendisliği, 1.280.000 TL ile bu listede 22. sırada (en pahalıdan ucuza doğru). Üniversitenin en yüksek ücretli lisans programı Bilgisayar Mühendisliği (1.280.000 TL), en uygun ücretlisi Yazılım Mühendisliği (1.280.000 TL).
🏛️ Mühendislik Fakültesi Bünyesindeki Diğer Programlar
Aynı fakültede okutulan diğer programların 2026-2027 yıllık ücretleri.
- Bilgisayar Mühendisliği 1.280.000 TL
- Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1.280.000 TL
- Endüstri Mühendisliği 1.280.000 TL
- İnşaat Mühendisliği 1.280.000 TL
- Makine Mühendisliği 1.280.000 TL
📌 Bu Rakamı Nasıl Okumalı?
- Tutar tam ücretlidir. ÖSYM kılavuzu yalnızca liste fiyatını yayımlar. TED Üniversitesi Yazılım Mühendisliği için liste fiyatı 1.280.000 TL; ödeyeceğiniz tutar yerleştiğiniz burs kademesine göre değişir.
- KDV dahildir, yaşam gideri değildir. Yurt, yemek, ulaşım ve kitap bu tutara dahil değil. Ankara'daki barınma maliyetini ayrıca bütçelemelisiniz.
- Ücret dört yıl boyunca yeniden belirlenir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına her akademik yıl için yeni ücret belirleme yetkisi verir; bugünkü tutar sabit bir taahhüt değildir.
- Bu ücret düzey bazında yayımlanmış. TED Üniversitesi tüm Lisans programları için tek bir ücret bildiriyor.
- İki kademe arasındaki fark ölçülebilir. Burslu kontenjana 50.231 sırasıyla, %50 indirimliye 279.450 sırasıyla yerleşilmiş — aradaki sıralama farkı 4 yılda 2.560.000 TL tutarında bir bütçe farkına karşılık geliyor.
🗺️ Yazılım Mühendisliği Hangi Şehirlerde Okutuluyor?
Yazılım Mühendisliği programı ücret verisi bulunan 46 üniversitede, 8 şehre dağılmış durumda. Ankara dışında da değerlendirmek isterseniz aşağıdaki dağılım başlangıç noktası olabilir.
❓ TED Üniversitesi Yazılım Mühendisliği — Sıkça Sorulan Sorular
TED Üniversitesi Yazılım Mühendisliği ücreti ne kadar?▾
Yazılım Mühendisliği %50 burslu okumak kaç TL?▾
TED Üniversitesi Yazılım Mühendisliği için kaçıncı sıralama gerekir?▾
Yazılım Mühendisliği okumanın TED Üniversitesi'nde toplam maliyeti ne kadar?▾
Yazılım Mühendisliği ücretleri diğer üniversitelerde ne kadar?▾
Yazılım Mühendisliği devlet üniversitesinde okumak için kaç puan gerekir?▾
Yazılım Mühendisliği, TED Üniversitesi'nin diğer bölümlerine göre pahalı mı?▾
Ankara'da Yazılım Mühendisliği okumak için başka seçenek var mı?▾
Yazılım Mühendisliği, TED Üniversitesi'nin kaçıncı en pahalı programı?▾
Mühendislik Fakültesi bünyesindeki diğer programların ücreti ne kadar?▾
TED Üniversitesi Yazılım Mühendisliği ücreti her yıl artar mı?▾
Bu ücrete neler dahil değil?▾
Yazılım Mühendisliği Hedefiniz İçin Tercih Planı
Burslu kontenjana ulaşmak için gereken sıralama, %50 kademesiyle arasındaki fark ve bütçeniz — üçünü birlikte değerlendirip tercih listenizi kuralım.
Bronz 4.000 ₺ · Gümüş 6.000 ₺ · Altın 7.500 ₺ — tüm adaylar için tek fiyat. Garanti vaadi vermiyoruz; bilgi almak ücretsizdir.