- Ana Sayfa
- Araçlar
- Üniversite Ücretleri
- TED Üniversitesi
- Endüstriyel Tasarım
TED Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Ücreti
Yıllık tam ücret 1.280.000 TL (KDV dahil) · %50 burslu 640.000 TL
💳 Burs Kademesine Göre Ücret ve Giriş Sıralaması
Taban puan, başarı sırası ve kontenjan 2026 YKS yerleştirme sonuçlarındandır. Ücret sütunu ÖSYM liste fiyatından hesaplanmıştır.
| Kademe | Yıllık ücret | Taban puan | Başarı sırası | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|
| Tam ücretli | 1.280.000 TL | 177,459 | 1.079.597 | 12 |
| %50 indirimli | 640.000 TL | 300,458 | 310.480 | 24 |
| Tam burslu (%100) | Ücretsiz | 441,984 | 70.982 | 5 |
Fakülte: Mimarlık ve Tasarım Fakültesi.
📊 4 Yıllık Toplam Maliyet
Rakamlar mevcut yılın ücretiyle hesaplanmıştır; gelecek yılların artışları eklenmemiştir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına ücretleri her yıl yeniden belirleme yetkisi verir.
🔍 Endüstriyel Tasarım Ücreti Diğer Üniversitelerde
Endüstriyel Tasarım ücret verisi bulunan 27 üniversitede yer alıyor; yıllık ücretler 520.000 TL – 1.975.000 TL bandında, ortanca 1.200.000 TL. TED Üniversitesi'nin 1.280.000 TL tutarı ülke ortancasına yakın.
Ankara'daki diğer üniversiteler
| Üniversite | Tam ücret | %50 burslu | Burslu sıra |
|---|---|---|---|
| Ostim Teknik Üniversitesi | 920.000 TL | 460.000 TL | 147.462 |
| Atılım Üniversitesi | 1.200.000 TL | 600.000 TL | 149.602 |
| TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi | 1.250.000 TL | 625.000 TL | 44.704 |
Endüstriyel Tasarım için en uygun ücretli 5 üniversite
| Üniversite | Şehir | Tam ücret |
|---|---|---|
| Arkın Yaratıcı Sanatlar Ve Tasarım Üniversitesi | Girne | 520.000 TL |
| İstanbul Medipol Üniversitesi | İstanbul | 590.000 TL |
| Haliç Üniversitesi | İstanbul | 660.000 TL |
| Alanya Üniversitesi | Antalya | 750.000 TL |
| KTO Karatay Üniversitesi | Konya | 762.300 TL |
Endüstriyel Tasarım ücretlerinin 27 üniversitedeki tam karşılaştırması →
🏛️ Ücretsiz Alternatif: Devlet Üniversiteleri
Endüstriyel Tasarım programı 19 devlet üniversitesinde de bulunuyor ve devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti alınmıyor. 2026 yerleştirmesinde bu programların taban puanları 258,325 ile 485,62 arasındaydı. Devlet kontenjanları listenin üst sıralarında yer aldığında, vakıf tercihleri güvenli alt basamak işlevi görür.
📈 TED Üniversitesi İçinde Bu Programın Yeri
TED Üniversitesi'nde ücreti yayımlanmış 22 lisans programı var. Endüstriyel Tasarım, 1.280.000 TL ile bu listede 4. sırada (en pahalıdan ucuza doğru). Üniversitenin en yüksek ücretli lisans programı Bilgisayar Mühendisliği (1.280.000 TL), en uygun ücretlisi Yazılım Mühendisliği (1.280.000 TL).
🏛️ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Bünyesindeki Diğer Programlar
Aynı fakültede okutulan diğer programların 2026-2027 yıllık ücretleri.
- Görsel İletişim Tasarımı 1.280.000 TL
- İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 1.280.000 TL
- Mimarlık 1.280.000 TL
- Şehir ve Bölge Planlama 1.280.000 TL
📌 Bu Rakamı Nasıl Okumalı?
- Tutar tam ücretlidir. ÖSYM kılavuzu yalnızca liste fiyatını yayımlar. TED Üniversitesi Endüstriyel Tasarım için liste fiyatı 1.280.000 TL; ödeyeceğiniz tutar yerleştiğiniz burs kademesine göre değişir.
- KDV dahildir, yaşam gideri değildir. Yurt, yemek, ulaşım ve kitap bu tutara dahil değil. Ankara'daki barınma maliyetini ayrıca bütçelemelisiniz.
- Ücret dört yıl boyunca yeniden belirlenir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına her akademik yıl için yeni ücret belirleme yetkisi verir; bugünkü tutar sabit bir taahhüt değildir.
- Bu ücret düzey bazında yayımlanmış. TED Üniversitesi tüm Lisans programları için tek bir ücret bildiriyor.
- İki kademe arasındaki fark ölçülebilir. Burslu kontenjana 70.982 sırasıyla, %50 indirimliye 310.480 sırasıyla yerleşilmiş — aradaki sıralama farkı 4 yılda 2.560.000 TL tutarında bir bütçe farkına karşılık geliyor.
🗺️ Endüstriyel Tasarım Hangi Şehirlerde Okutuluyor?
Endüstriyel Tasarım programı ücret verisi bulunan 27 üniversitede, 9 şehre dağılmış durumda. Ankara dışında da değerlendirmek isterseniz aşağıdaki dağılım başlangıç noktası olabilir.
❓ TED Üniversitesi Endüstriyel Tasarım — Sıkça Sorulan Sorular
TED Üniversitesi Endüstriyel Tasarım ücreti ne kadar?▾
Endüstriyel Tasarım %50 burslu okumak kaç TL?▾
TED Üniversitesi Endüstriyel Tasarım için kaçıncı sıralama gerekir?▾
Endüstriyel Tasarım okumanın TED Üniversitesi'nde toplam maliyeti ne kadar?▾
Endüstriyel Tasarım ücretleri diğer üniversitelerde ne kadar?▾
Endüstriyel Tasarım devlet üniversitesinde okumak için kaç puan gerekir?▾
Endüstriyel Tasarım, TED Üniversitesi'nin diğer bölümlerine göre pahalı mı?▾
Ankara'da Endüstriyel Tasarım okumak için başka seçenek var mı?▾
Endüstriyel Tasarım, TED Üniversitesi'nin kaçıncı en pahalı programı?▾
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesindeki diğer programların ücreti ne kadar?▾
TED Üniversitesi Endüstriyel Tasarım ücreti her yıl artar mı?▾
Bu ücrete neler dahil değil?▾
Endüstriyel Tasarım Hedefiniz İçin Tercih Planı
Burslu kontenjana ulaşmak için gereken sıralama, %50 kademesiyle arasındaki fark ve bütçeniz — üçünü birlikte değerlendirip tercih listenizi kuralım.
Bronz 4.000 ₺ · Gümüş 6.000 ₺ · Altın 7.500 ₺ — tüm adaylar için tek fiyat. Garanti vaadi vermiyoruz; bilgi almak ücretsizdir.