- Ana Sayfa
- Araçlar
- Üniversite Ücretleri
- İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Makine Mühendisliği
İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Makine Mühendisliği Ücreti
Yıllık tam ücret 1.122.000 TL (KDV dahil) · %50 burslu 561.000 TL
💳 Burs Kademesine Göre Ücret ve Giriş Sıralaması
Taban puan, başarı sırası ve kontenjan 2026 YKS yerleştirme sonuçlarındandır. Ücret sütunu ÖSYM liste fiyatından hesaplanmıştır.
| Kademe | Yıllık ücret | Taban puan | Başarı sırası | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|
| Tam ücretli | 1.122.000 TL | — | — | — |
| %50 indirimli | 561.000 TL | 303,919 | 299.916 | 6 |
| Tam burslu (%100) | Ücretsiz | 393,448 | 124.913 | 9 |
Fakülte: Mühendislik-Mimarlık Fakültesi.
📊 4 Yıllık Toplam Maliyet
Rakamlar mevcut yılın ücretiyle hesaplanmıştır; gelecek yılların artışları eklenmemiştir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına ücretleri her yıl yeniden belirleme yetkisi verir.
🔍 Makine Mühendisliği Ücreti Diğer Üniversitelerde
Makine Mühendisliği ücret verisi bulunan 33 üniversitede yer alıyor; yıllık ücretler 620.000 TL – 2.180.000 TL bandında, ortanca 1.070.000 TL. İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'nin 1.122.000 TL tutarı ülke ortancasına yakın.
İstanbul'daki diğer üniversiteler
| Üniversite | Tam ücret | %50 burslu | Burslu sıra |
|---|---|---|---|
| Haliç Üniversitesi | 620.000 TL | 310.000 TL | 78.966 |
| İstanbul Arel Üniversitesi | 650.000 TL | 325.000 TL | 113.503 |
| Doğuş Üniversitesi | 843.448 TL | 421.724 TL | 74.681 |
| İstanbul Gedik Üniversitesi | 950.000 TL | 475.000 TL | 134.890 |
| Piri Reis Üniversitesi | 990.000 TL | 495.000 TL | 59.968 |
Makine Mühendisliği için en uygun ücretli 5 üniversite
| Üniversite | Şehir | Tam ücret |
|---|---|---|
| Haliç Üniversitesi | İstanbul | 620.000 TL |
| İstanbul Arel Üniversitesi | İstanbul | 650.000 TL |
| Girne Üniversitesi | KKTC | 770.130 TL |
| Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi | KKTC | 787.500 TL |
| KTO Karatay Üniversitesi | Konya | 792.000 TL |
Makine Mühendisliği ücretlerinin 33 üniversitedeki tam karşılaştırması →
🏛️ Ücretsiz Alternatif: Devlet Üniversiteleri
Makine Mühendisliği programı 95 devlet üniversitesinde de bulunuyor ve devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti alınmıyor. 2026 yerleştirmesinde bu programların taban puanları 304,507 ile 526,769 arasındaydı. Devlet kontenjanları listenin üst sıralarında yer aldığında, vakıf tercihleri güvenli alt basamak işlevi görür.
📈 İstanbul Nişantaşı Üniversitesi İçinde Bu Programın Yeri
İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'nde ücreti yayımlanmış 49 lisans programı var. Makine Mühendisliği, 1.122.000 TL ile bu listede 42. sırada (en pahalıdan ucuza doğru). Üniversitenin en yüksek ücretli lisans programı Diş Hekimliği (3.740.000 TL), en uygun ücretlisi Turizm Rehberliği (935.000 TL).
🏛️ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Bünyesindeki Diğer Programlar
Aynı fakültede okutulan diğer programların 2026-2027 yıllık ücretleri.
- Bilgisayar Mühendisliği 1.309.000 TL
- Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1.122.000 TL
- Endüstri Mühendisliği 1.122.000 TL
- İnşaat Mühendisliği 1.122.000 TL
- Mekatronik Mühendisliği 1.122.000 TL
- Mimarlık 1.122.000 TL
- Yazılım Mühendisliği 1.122.000 TL
📌 Bu Rakamı Nasıl Okumalı?
- Tutar tam ücretlidir. ÖSYM kılavuzu yalnızca liste fiyatını yayımlar. İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Makine Mühendisliği için liste fiyatı 1.122.000 TL; ödeyeceğiniz tutar yerleştiğiniz burs kademesine göre değişir.
- KDV dahildir, yaşam gideri değildir. Yurt, yemek, ulaşım ve kitap bu tutara dahil değil. İstanbul'daki barınma maliyetini ayrıca bütçelemelisiniz.
- Ücret dört yıl boyunca yeniden belirlenir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına her akademik yıl için yeni ücret belirleme yetkisi verir; bugünkü tutar sabit bir taahhüt değildir.
- İki kademe arasındaki fark ölçülebilir. Burslu kontenjana 124.913 sırasıyla, %50 indirimliye 299.916 sırasıyla yerleşilmiş — aradaki sıralama farkı 4 yılda 2.244.000 TL tutarında bir bütçe farkına karşılık geliyor.
🗺️ Makine Mühendisliği Hangi Şehirlerde Okutuluyor?
Makine Mühendisliği programı ücret verisi bulunan 33 üniversitede, 8 şehre dağılmış durumda. İstanbul dışında da değerlendirmek isterseniz aşağıdaki dağılım başlangıç noktası olabilir.
❓ İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Makine Mühendisliği — Sıkça Sorulan Sorular
İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Makine Mühendisliği ücreti ne kadar?▾
Makine Mühendisliği %50 burslu okumak kaç TL?▾
İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Makine Mühendisliği için kaçıncı sıralama gerekir?▾
Makine Mühendisliği okumanın İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'nde toplam maliyeti ne kadar?▾
Makine Mühendisliği ücretleri diğer üniversitelerde ne kadar?▾
Makine Mühendisliği devlet üniversitesinde okumak için kaç puan gerekir?▾
Makine Mühendisliği, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'nin diğer bölümlerine göre pahalı mı?▾
İstanbul'da Makine Mühendisliği okumak için başka seçenek var mı?▾
Makine Mühendisliği, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'nin kaçıncı en pahalı programı?▾
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesindeki diğer programların ücreti ne kadar?▾
İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Makine Mühendisliği ücreti her yıl artar mı?▾
Bu ücrete neler dahil değil?▾
Makine Mühendisliği Hedefiniz İçin Tercih Planı
Burslu kontenjana ulaşmak için gereken sıralama, %50 kademesiyle arasındaki fark ve bütçeniz — üçünü birlikte değerlendirip tercih listenizi kuralım.
Bronz 4.000 ₺ · Gümüş 6.000 ₺ · Altın 7.500 ₺ — tüm adaylar için tek fiyat. Garanti vaadi vermiyoruz; bilgi almak ücretsizdir.