- Ana Sayfa
- Araçlar
- Üniversite Ücretleri
- İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Bilgisayar Programcılığı
İstanbul Topkapı Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Ücreti
Yıllık tam ücret 1.080.000 TL (KDV dahil) · %50 burslu 540.000 TL
💳 Burs Kademesine Göre Ücret ve Giriş Sıralaması
Taban puan, başarı sırası ve kontenjan 2026 YKS yerleştirme sonuçlarındandır. Ücret sütunu ÖSYM liste fiyatından hesaplanmıştır.
| Kademe | Yıllık ücret | Taban puan | Başarı sırası | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|
| Tam ücretli | 1.080.000 TL | — | — | — |
| %50 indirimli | 540.000 TL | 191,78 | 2.154.282 | 85 |
| Tam burslu (%100) | Ücretsiz | 350,05 | 411.702 | 13 |
Fakülte: Plato Meslek Yüksekokulu.
📊 2 Yıllık Toplam Maliyet
Hesap bugünkü ücret üzerinden yapılmıştır — her yıl yapılacak zamlar dahil değildir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına ücretleri her yıl yeniden belirleme yetkisi verir.
🔍 Bilgisayar Programcılığı Ücreti Diğer Üniversitelerde
Bilgisayar Programcılığı ücret verisi bulunan 58 üniversitede yer alıyor; yıllık ücretler 198.000 TL – 1.310.000 TL bandında, ortanca 660.245 TL. İstanbul Topkapı Üniversitesi'nin 1.080.000 TL tutarı ülke ortancasının %64 üzerinde.
İstanbul'daki diğer üniversiteler
| Üniversite | Tam ücret | %50 burslu | Burslu sıra |
|---|---|---|---|
| İstanbul Medipol Üniversitesi | 350.000 TL | 175.000 TL | 272.746 |
| İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi | 384.000 TL | 192.000 TL | 410.400 |
| İstanbul Esenyurt Üniversitesi | 476.000 TL | 238.000 TL | 483.655 |
| İstanbul Arel Üniversitesi | 480.000 TL | 240.000 TL | 446.614 |
| İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi | 510.000 TL | 255.000 TL | 368.652 |
Bilgisayar Programcılığı için en uygun ücretli 5 üniversite
| Üniversite | Şehir | Tam ücret |
|---|---|---|
| Avrasya Üniversitesi | Trabzon | 198.000 TL |
| İstanbul Medipol Üniversitesi | İstanbul | 350.000 TL |
| Ankara Medipol Üniversitesi | Ankara | 370.000 TL |
| Toros Üniversitesi | Mersin | 370.230 TL |
| İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi | İstanbul | 384.000 TL |
Bilgisayar Programcılığı ücretlerinin 58 üniversitedeki tam karşılaştırması →
🏛️ Ücretsiz Alternatif: Devlet Üniversiteleri
Bilgisayar Programcılığı programı 93 devlet üniversitesinde de bulunuyor ve devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti alınmıyor. 2026 yerleştirmesinde bu programların taban puanları 254,59 ile 397,724 arasındaydı. Aynı bölümün ücretsiz seçeneği listenizde yoksa, burs kesilmesi durumunda plan B kalmaz.
📈 İstanbul Topkapı Üniversitesi İçinde Bu Programın Yeri
İstanbul Topkapı Üniversitesi'nde ücreti yayımlanmış 39 önlisans programı var. Bilgisayar Programcılığı, 1.080.000 TL ile bu listede 1. sırada (en pahalıdan ucuza doğru). Üniversitenin en yüksek ücretli önlisans programı Bilgisayar Programcılığı (1.080.000 TL), en uygun ücretlisi Yeşil ve Ekolojik Bina Teknikerliği (600.000 TL).
🏛️ Plato Meslek Yüksekokulu Bünyesindeki Diğer Programlar
Aynı fakültede okutulan diğer programların 2026-2027 yıllık ücretleri.
- İlk ve Acil Yardım 1.080.000 TL
- Ağız ve Diş Sağlığı 960.000 TL
- Ameliyathane Hizmetleri 960.000 TL
- Anestezi 960.000 TL
- Diş Protez Teknolojisi 960.000 TL
- Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 960.000 TL
- Uçak Teknolojisi 960.000 TL
- Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 880.000 TL
📌 Bu Rakamı Nasıl Okumalı?
- Tutar tam ücretlidir. ÖSYM kılavuzu yalnızca liste fiyatını yayımlar. İstanbul Topkapı Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı için liste fiyatı 1.080.000 TL; ödeyeceğiniz tutar yerleştiğiniz burs kademesine göre değişir.
- KDV dahildir, yaşam gideri değildir. Yurt, yemek, ulaşım ve kitap bu tutara dahil değil. İstanbul'daki barınma maliyetini ayrıca bütçelemelisiniz.
- Ücret iki yıl boyunca yeniden belirlenir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına her akademik yıl için yeni ücret belirleme yetkisi verir; bugünkü tutar sabit bir taahhüt değildir.
- İki kademe arasındaki fark ölçülebilir. Burslu kontenjana 411.702 sırasıyla, %50 indirimliye 2.154.282 sırasıyla yerleşilmiş — aradaki sıralama farkı 2 yılda 1.080.000 TL tutarında bir bütçe farkına karşılık geliyor.
🗺️ Bilgisayar Programcılığı Hangi Şehirlerde Okutuluyor?
Bilgisayar Programcılığı programı ücret verisi bulunan 58 üniversitede, 13 şehre dağılmış durumda. İstanbul dışında da değerlendirmek isterseniz aşağıdaki dağılım başlangıç noktası olabilir.
❓ İstanbul Topkapı Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı — Sıkça Sorulan Sorular
İstanbul Topkapı Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ücreti ne kadar?▾
Bilgisayar Programcılığı %50 burslu okumak kaç TL?▾
İstanbul Topkapı Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı için kaçıncı sıralama gerekir?▾
Bilgisayar Programcılığı okumanın İstanbul Topkapı Üniversitesi'nde toplam maliyeti ne kadar?▾
Bilgisayar Programcılığı ücretleri diğer üniversitelerde ne kadar?▾
Bilgisayar Programcılığı devlet üniversitesinde okumak için kaç puan gerekir?▾
İstanbul Topkapı Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ücretiyle ilgili resmi bir not var mı?▾
Bilgisayar Programcılığı, İstanbul Topkapı Üniversitesi'nin diğer bölümlerine göre pahalı mı?▾
İstanbul'da Bilgisayar Programcılığı okumak için başka seçenek var mı?▾
Bilgisayar Programcılığı, İstanbul Topkapı Üniversitesi'nin kaçıncı en pahalı programı?▾
Plato Meslek Yüksekokulu bünyesindeki diğer programların ücreti ne kadar?▾
İstanbul Topkapı Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ücreti her yıl artar mı?▾
Bu ücrete neler dahil değil?▾
Bilgisayar Programcılığı Hedefiniz İçin Tercih Planı
Burslu kontenjana ulaşmak için gereken sıralama, %50 kademesiyle arasındaki fark ve bütçeniz — üçünü birlikte değerlendirip tercih listenizi kuralım.
Bronz 4.000 ₺ · Gümüş 6.000 ₺ · Altın 7.500 ₺ — tüm adaylar için tek fiyat. Garanti vaadi vermiyoruz; bilgi almak ücretsizdir.