- Ana Sayfa
- Araçlar
- Üniversite Ücretleri
- Bölümler
- Halkla İlişkiler ve Tanıtım
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ücretleri 2026-2027
Yıllık ücretler 154.000 TL – 1.725.500 TL bandında, ortanca 801.819 TL (KDV dahil).
📊 Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ücretleri — Üniversite Karşılaştırması
Ucuzdan pahalıya sıralı. Tam ücret ÖSYM liste fiyatıdır; %50 sütunu bundan hesaplanmıştır. Taban puan ve sıralama 2026 YKS yerleştirme sonuçlarındandır.
| Üniversite | Şehir | Tam ücret | %50 burslu | Burslu taban | Burslu sıra |
|---|---|---|---|---|---|
| Avrasya Üniversitesi | Trabzon | 154.000 TL | 77.000 TL | 297,125 | 873.838 |
| İstanbul Medipol Üniversitesi | İstanbul | 220.000 TL | 110.000 TL | 344,252 | 448.497 |
| İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi | İstanbul | 384.000 TL | 192.000 TL | 322,876 | 612.507 |
| İzmir Konak Meslek Yüksekokulu | İzmir | 437.579 TL | 218.790 TL | 318,998 | 647.223 |
| İstanbul Esenyurt Üniversitesi | İstanbul | 476.000 TL | 238.000 TL | 320,077 | 637.364 |
| Girne Amerikan Üniversitesi KKTC | KKTC | 511.500 TL | 255.750 TL | 205,811 | 970.695 |
| İstanbul Kültür Üniversitesi | İstanbul | 675.000 TL | 337.500 TL | 329,238 | 559.555 |
| Doğuş Üniversitesi | İstanbul | 722.191 TL | 361.096 TL | 323,905 | 603.619 |
| İstanbul Aydın Üniversitesi | Aydın | 750.000 TL | 375.000 TL | 328,809 | 562.978 |
| Üsküdar Üniversitesi | İstanbul | 795.000 TL | 397.500 TL | 374,246 | 39.094 |
| Yakın Doğu Üniversitesi KKTC | KKTC | 808.638 TL | 404.319 TL | 199,936 | 996.012 |
| İstanbul Gelişim Üniversitesi | İstanbul | 814.200 TL | 407.100 TL | 328,142 | 568.339 |
| İstanbul Nişantaşı Üniversitesi | İstanbul | 847.000 TL | 423.500 TL | 326,281 | 583.571 |
| İstanbul Beykent Üniversitesi | İstanbul | 1.014.379 TL | 507.190 TL | 327,995 | 569.528 |
| Yaşar Üniversitesi | İzmir | 1.070.000 TL | 535.000 TL | 339,101 | 483.935 |
| Maltepe Üniversitesi | İstanbul | 1.130.000 TL | 565.000 TL | 337,207 | 497.655 |
| Başkent Üniversitesi | Ankara | 1.200.000 TL | 600.000 TL | 386,689 | 25.492 |
| Bahçeşehir Üniversitesi | İstanbul | 1.466.250 TL | 733.125 TL | 450,577 | — |
| Yeditepe Üniversitesi | İstanbul | 1.525.000 TL | 762.500 TL | 464,596 | — |
| İstanbul Bilgi Üniversitesi | İstanbul | 1.725.500 TL | 862.750 TL | 376,035 | 278.626 |
💚 En Uygun 5 Üniversite
- 1. Avrasya Üniversitesi · Trabzon 154.000 TL
- 2. İstanbul Medipol Üniversitesi · İstanbul 220.000 TL
- 3. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi · İstanbul 384.000 TL
- 4. İzmir Konak Meslek Yüksekokulu · İzmir 437.579 TL
- 5. İstanbul Esenyurt Üniversitesi · İstanbul 476.000 TL
💎 En Yüksek Ücretli 5 Üniversite
- 1. İstanbul Bilgi Üniversitesi · İstanbul 1.725.500 TL
- 2. Yeditepe Üniversitesi · İstanbul 1.525.000 TL
- 3. Bahçeşehir Üniversitesi · İstanbul 1.466.250 TL
- 4. Başkent Üniversitesi · Ankara 1.200.000 TL
- 5. Maltepe Üniversitesi · İstanbul 1.130.000 TL
💼 Aynı Bütçeyle Halkla İlişkiler ve Tanıtım Nerede Okunur?
Bant yaklaşımı, aynı parayla hangi seçeneklerin masada olduğunu tek bakışta gösterir. %50 burslu kontenjana yerleşirseniz bir üst bandın üniversiteleri de bütçenize girer.
📍 Şehir Dağılımı
- İstanbul 13 üniversite
- İzmir 2 üniversite
- KKTC 2 üniversite
- Trabzon 1 üniversite
- Aydın 1 üniversite
- Ankara 1 üniversite
🎯 Giriş Sıralaması Bandı
Tam burslu: 25.492 – 996.012 başarı sırası
%50 indirimli: 1.031.108 – 2.187.024 başarı sırası
2026 YKS yerleştirme sonuçları. Aralık üniversiteler arasındaki farkı gösterir; tek bir eşik değildir.
🏛️ Ücretsiz Alternatif: Devlet Üniversiteleri
Halkla İlişkiler ve Tanıtım programı 58 devlet üniversitesinde de bulunuyor (92 kontenjan kaydı) ve devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti alınmıyor. 2026 yerleştirmesinde taban puanlar 248,782 ile 404,251 arasındaydı. Halkla İlişkiler ve Tanıtım taban puanlarının tamamı →
🔁 DGS ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım
2026 DGS kılavuzunda Halkla İlişkiler ve Tanıtım programı 9 vakıf/KKTC üniversitesinde toplam 35 kontenjanla yer alıyor. Ön lisans mezunuysanız dikey geçişle yerleşebilirsiniz; ödeyeceğiniz öğrenim ücreti yerleştiğiniz burs kademesine göre yukarıdaki tabloyla aynıdır. DGS taban puanları →
🧾 Halkla İlişkiler ve Tanıtım İçin 2 Yıllık Toplam Maliyet Bandı
Halkla İlişkiler ve Tanıtım 2 yıllık bir ön lisans programıdır. Aşağıdaki bant, bugünkü ücretlerin sabit kaldığı varsayımıyla hesaplanmıştır; 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi uyarınca vakıf yükseköğretim kurumları ücretleri her yıl yeniden belirler, dolayısıyla gerçek toplam bu rakamların üzerine çıkar.
- Tutarlar tam ücretlidir. ÖSYM yalnızca liste fiyatını yayımlar; %50 ve %25 kademeleri bundan hesaplanır.
- Yurt, yemek, ulaşım ve kitap dahil değildir. Şehirler arası karşılaştırma yaparken bu kalemleri ayrıca hesaba katın.
- 2 kayıt KKTC üniversitesine ait. KKTC'de öğrenim ücretine KDV dahildir, ancak kayıt ücreti ve öğrenci hizmet bedeli tam burslu öğrenciler dahil herkesten ayrıca alınır.
- Aynı liste fiyatına sahip iki program, burs kademesi farklıysa çok farklı toplam maliyet üretir.
❓ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ücretleri — Sıkça Sorulan Sorular
Halkla İlişkiler ve Tanıtım ücretleri ne kadar?▾
En uygun ücretli Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü hangi üniversitede?▾
Halkla İlişkiler ve Tanıtım burslu kontenjana girmek için kaçıncı sıralama gerekir?▾
Halkla İlişkiler ve Tanıtım devlet üniversitesinde okunabilir mi?▾
Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümüne DGS ile geçilebilir mi?▾
Halkla İlişkiler ve Tanıtım okumak toplamda kaç TL tutar?▾
Halkla İlişkiler ve Tanıtım ücretleri hangi şehirlerde yoğunlaşıyor?▾
Halkla İlişkiler ve Tanıtım için %50 burslu ne kadar ödenir?▾
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Tercih Listenizi Birlikte Kuralım
Puanınız, bütçeniz ve burs kademesi hedefiniz — üçünü birlikte değerlendirip Halkla İlişkiler ve Tanıtım için gerçekçi bir liste çıkaralım.
Bronz 4.000 ₺ · Gümüş 6.000 ₺ · Altın 7.500 ₺ — tüm adaylar için tek fiyat. Garanti vaadi vermiyoruz; bilgi almak ücretsizdir.