- Ana Sayfa
- Araçlar
- Üniversite Ücretleri
- Bahçeşehir Üniversitesi
- İnşaat Mühendisliği
Bahçeşehir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Ücreti
Yıllık tam ücret 1.667.500 TL (KDV dahil) · %50 burslu 833.750 TL
💳 Burs Kademesine Göre Ücret ve Giriş Sıralaması
Taban puan, başarı sırası ve kontenjan 2026 YKS yerleştirme sonuçlarındandır. Ücret sütunu ÖSYM liste fiyatından hesaplanmıştır.
| Kademe | Yıllık ücret | Taban puan | Başarı sırası | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|
| Tam ücretli | 1.667.500 TL | — | — | — |
| %50 indirimli | 833.750 TL | 310,842 | 279.912 | 20 |
| Tam burslu (%100) | Ücretsiz | 448,548 | 64.936 | 3 |
Fakülte: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi. ÖSYM bu üniversitede ücreti program bazında değil fakülte bazında yayımlıyor; tutar “Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi” satırından gelmektedir.
📊 4 Yıllık Toplam Maliyet
Rakamlar mevcut yılın ücretiyle hesaplanmıştır; gelecek yılların artışları eklenmemiştir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına ücretleri her yıl yeniden belirleme yetkisi verir.
🔍 İnşaat Mühendisliği Ücreti Diğer Üniversitelerde
İnşaat Mühendisliği ücret verisi bulunan 32 üniversitede yer alıyor; yıllık ücretler 220.000 TL – 1.975.000 TL bandında, ortanca 897.878 TL. Bahçeşehir Üniversitesi'nin 1.667.500 TL tutarı ülke ortancasının %86 üzerinde.
İstanbul'daki diğer üniversiteler
| Üniversite | Tam ücret | %50 burslu | Burslu sıra |
|---|---|---|---|
| İstanbul Medipol Üniversitesi | 390.000 TL | 195.000 TL | 98.039 |
| İstanbul Arel Üniversitesi | 640.000 TL | 320.000 TL | 168.331 |
| İstanbul Gelişim Üniversitesi | 700.000 TL | 350.000 TL | 175.150 |
| Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi | 800.835 TL | 400.418 TL | 141.948 |
| İstanbul Beykent Üniversitesi | 1.014.379 TL | 507.190 TL | 113.351 |
İnşaat Mühendisliği için en uygun ücretli 5 üniversite
| Üniversite | Şehir | Tam ücret |
|---|---|---|
| Avrasya Üniversitesi | Trabzon | 220.000 TL |
| İstanbul Medipol Üniversitesi | İstanbul | 390.000 TL |
| Uluslararası Final Üniversitesi | KKTC | 550.935 TL |
| Girne Amerikan Üniversitesi | KKTC | 580.650 TL |
| İstanbul Arel Üniversitesi | İstanbul | 640.000 TL |
İnşaat Mühendisliği ücretlerinin 32 üniversitedeki tam karşılaştırması →
🏛️ Ücretsiz Alternatif: Devlet Üniversiteleri
İnşaat Mühendisliği programı 95 devlet üniversitesinde de bulunuyor ve devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti alınmıyor. 2026 yerleştirmesinde bu programların taban puanları 304,989 ile 492,092 arasındaydı. Devlet kontenjanları listenin üst sıralarında yer aldığında, vakıf tercihleri güvenli alt basamak işlevi görür.
🔁 DGS ile Bu Bölüme Geçiş
Bahçeşehir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği programı 2026 DGS kılavuzunda 3 kontenjanla yer alıyor (puan türü SAY). Ön lisans mezunuysanız dikey geçişle bu programa yerleşebilirsiniz; ödeyeceğiniz öğrenim ücreti yerleştiğiniz burs kademesine göre yukarıdaki tabloyla aynıdır. DGS taban puanlarını gör →
📈 Bahçeşehir Üniversitesi İçinde Bu Programın Yeri
Bahçeşehir Üniversitesi'nde ücreti yayımlanmış 44 lisans programı var. İnşaat Mühendisliği, 1.667.500 TL ile bu listede 16. sırada (en pahalıdan ucuza doğru). Üniversitenin en yüksek ücretli lisans programı Tıp (2.415.000 TL), en uygun ücretlisi İngilizce Öğretmenliği (1.408.750 TL).
🏛️ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bünyesindeki Diğer Programlar
Aynı fakültede okutulan diğer programların 2026-2027 yıllık ücretleri. Bahçeşehir Üniversitesi ücreti fakülte bazında bildirdiği için bu programların tamamı aynı tutarı taşır.
- Bilgi Güvenliği Teknolojisi 1.667.500 TL
- Bilgisayar Mühendisliği 1.667.500 TL
- Biyomedikal Mühendisliği 1.667.500 TL
- Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1.667.500 TL
- Endüstri Mühendisliği 1.667.500 TL
- Enerji Sistemleri Mühendisliği 1.667.500 TL
- İşletme Mühendisliği 1.667.500 TL
- Mekatronik Mühendisliği 1.667.500 TL
📌 Bu Rakamı Nasıl Okumalı?
- Tutar tam ücretlidir. ÖSYM kılavuzu yalnızca liste fiyatını yayımlar. Bahçeşehir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği için liste fiyatı 1.667.500 TL; ödeyeceğiniz tutar yerleştiğiniz burs kademesine göre değişir.
- KDV dahildir, yaşam gideri değildir. Yurt, yemek, ulaşım ve kitap bu tutara dahil değil. İstanbul'daki barınma maliyetini ayrıca bütçelemelisiniz.
- Ücret dört yıl boyunca yeniden belirlenir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına her akademik yıl için yeni ücret belirleme yetkisi verir; bugünkü tutar sabit bir taahhüt değildir.
- Bu ücret fakülte bazında yayımlanmış. Bahçeşehir Üniversitesi, ÖSYM kılavuzunda ücreti program program değil “Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi” satırıyla, yani fakülte düzeyinde bildirmiş. Aynı fakültedeki diğer programlar da aynı tutarı taşır.
- İki kademe arasındaki fark ölçülebilir. Burslu kontenjana 64.936 sırasıyla, %50 indirimliye 279.912 sırasıyla yerleşilmiş — aradaki sıralama farkı 4 yılda 3.335.000 TL tutarında bir bütçe farkına karşılık geliyor.
🗺️ İnşaat Mühendisliği Hangi Şehirlerde Okutuluyor?
İnşaat Mühendisliği programı ücret verisi bulunan 32 üniversitede, 10 şehre dağılmış durumda. İstanbul dışında da değerlendirmek isterseniz aşağıdaki dağılım başlangıç noktası olabilir.
❓ Bahçeşehir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği — Sıkça Sorulan Sorular
Bahçeşehir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ücreti ne kadar?▾
İnşaat Mühendisliği %50 burslu okumak kaç TL?▾
Bahçeşehir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği için kaçıncı sıralama gerekir?▾
İnşaat Mühendisliği okumanın Bahçeşehir Üniversitesi'nde toplam maliyeti ne kadar?▾
İnşaat Mühendisliği ücretleri diğer üniversitelerde ne kadar?▾
İnşaat Mühendisliği devlet üniversitesinde okumak için kaç puan gerekir?▾
Bahçeşehir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne DGS ile geçilebilir mi?▾
İnşaat Mühendisliği, Bahçeşehir Üniversitesi'nin diğer bölümlerine göre pahalı mı?▾
İstanbul'da İnşaat Mühendisliği okumak için başka seçenek var mı?▾
İnşaat Mühendisliği, Bahçeşehir Üniversitesi'nin kaçıncı en pahalı programı?▾
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesindeki diğer programların ücreti ne kadar?▾
Bahçeşehir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ücreti her yıl artar mı?▾
Bu ücrete neler dahil değil?▾
İnşaat Mühendisliği Hedefiniz İçin Tercih Planı
Burslu kontenjana ulaşmak için gereken sıralama, %50 kademesiyle arasındaki fark ve bütçeniz — üçünü birlikte değerlendirip tercih listenizi kuralım.
Bronz 4.000 ₺ · Gümüş 6.000 ₺ · Altın 7.500 ₺ — tüm adaylar için tek fiyat. Garanti vaadi vermiyoruz; bilgi almak ücretsizdir.