- Ana Sayfa
- Araçlar
- Üniversite Ücretleri
- Avrasya Üniversitesi
- İngiliz Dili ve Edebiyatı
Avrasya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Ücreti
Yıllık tam ücret 275.000 TL (KDV dahil) · %50 burslu 137.500 TL
💳 Burs Kademesine Göre Ücret ve Giriş Sıralaması
Taban puan, başarı sırası ve kontenjan 2026 YKS yerleştirme sonuçlarındandır. Ücret sütunu ÖSYM liste fiyatından hesaplanmıştır.
| Kademe | Yıllık ücret | Taban puan | Başarı sırası | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|
| Tam ücretli | 275.000 TL | 282,527 | 74.403 | 7 |
| %50 indirimli | 137.500 TL | 304,659 | 63.405 | 39 |
| Tam burslu (%100) | Ücretsiz | 379,293 | 30.481 | 8 |
Fakülte: Fen-Edebiyat Fakültesi.
📊 4 Yıllık Toplam Maliyet
Aşağıdaki tutarlar bugünkü ücretin program süresiyle çarpımıdır; yıllık artışları içermez. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına ücretleri her yıl yeniden belirleme yetkisi verir.
🔍 İngiliz Dili ve Edebiyatı Ücreti Diğer Üniversitelerde
İngiliz Dili ve Edebiyatı ücret verisi bulunan 26 üniversitede yer alıyor; yıllık ücretler 275.000 TL – 1.725.500 TL bandında, ortanca 1.047.743 TL. Avrasya Üniversitesi'nin 275.000 TL tutarı ülke ortancasının %74 altında.
İngiliz Dili ve Edebiyatı için en uygun ücretli 5 üniversite
| Üniversite | Şehir | Tam ücret |
|---|---|---|
| İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi | İstanbul | 640.000 TL |
| Girne Amerikan Üniversitesi | KKTC | 682.500 TL |
| Kapadokya Üniversitesi | Nevşehir | 720.000 TL |
| İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi | İstanbul | 730.000 TL |
| İstanbul Arel Üniversitesi | İstanbul | 740.000 TL |
İngiliz Dili ve Edebiyatı ücretlerinin 26 üniversitedeki tam karşılaştırması →
🏛️ Ücretsiz Alternatif: Devlet Üniversiteleri
İngiliz Dili ve Edebiyatı programı 62 devlet üniversitesinde de bulunuyor ve devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti alınmıyor. 2026 yerleştirmesinde bu programların taban puanları 324,051 ile 487,818 arasındaydı. Bütçe planı yaparken vakıf ve devlet seçeneklerini aynı listede değerlendirmek, tercih sıralamanızı gerçekçi tutar.
📈 Avrasya Üniversitesi İçinde Bu Programın Yeri
Avrasya Üniversitesi'nde ücreti yayımlanmış 22 lisans programı var. İngiliz Dili ve Edebiyatı, 275.000 TL ile bu listede 12. sırada (en pahalıdan ucuza doğru). Üniversitenin en yüksek ücretli lisans programı Ebelik (308.000 TL), en uygun ücretlisi Yeni Medya ve İletişim (198.000 TL).
🏛️ Fen-Edebiyat Fakültesi Bünyesindeki Diğer Programlar
Aynı fakültede okutulan diğer programların 2026-2027 yıllık ücretleri.
- Moleküler Biyoloji ve Genetik 308.000 TL
- Psikoloji 308.000 TL
- İngilizce Mütercim ve Tercümanlık 275.000 TL
- Türk Dili ve Edebiyatı 275.000 TL
📌 Bu Rakamı Nasıl Okumalı?
- Tutar tam ücretlidir. ÖSYM kılavuzu yalnızca liste fiyatını yayımlar. Avrasya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı için liste fiyatı 275.000 TL; ödeyeceğiniz tutar yerleştiğiniz burs kademesine göre değişir.
- KDV dahildir, yaşam gideri değildir. Yurt, yemek, ulaşım ve kitap bu tutara dahil değil. Trabzon'daki barınma maliyetini ayrıca bütçelemelisiniz.
- Ücret dört yıl boyunca yeniden belirlenir. 2547 sayılı Kanun'un Ek 9. maddesi vakıf yükseköğretim kurumlarına her akademik yıl için yeni ücret belirleme yetkisi verir; bugünkü tutar sabit bir taahhüt değildir.
- İki kademe arasındaki fark ölçülebilir. Burslu kontenjana 30.481 sırasıyla, %50 indirimliye 63.405 sırasıyla yerleşilmiş — aradaki sıralama farkı 4 yılda 550.000 TL tutarında bir bütçe farkına karşılık geliyor.
🗺️ İngiliz Dili ve Edebiyatı Hangi Şehirlerde Okutuluyor?
İngiliz Dili ve Edebiyatı programı ücret verisi bulunan 26 üniversitede, 8 şehre dağılmış durumda. Trabzon dışında da değerlendirmek isterseniz aşağıdaki dağılım başlangıç noktası olabilir.
❓ Avrasya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı — Sıkça Sorulan Sorular
Avrasya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı ücreti ne kadar?▾
İngiliz Dili ve Edebiyatı %50 burslu okumak kaç TL?▾
Avrasya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı için kaçıncı sıralama gerekir?▾
İngiliz Dili ve Edebiyatı okumanın Avrasya Üniversitesi'nde toplam maliyeti ne kadar?▾
İngiliz Dili ve Edebiyatı ücretleri diğer üniversitelerde ne kadar?▾
İngiliz Dili ve Edebiyatı devlet üniversitesinde okumak için kaç puan gerekir?▾
İngiliz Dili ve Edebiyatı, Avrasya Üniversitesi'nin diğer bölümlerine göre pahalı mı?▾
İngiliz Dili ve Edebiyatı, Avrasya Üniversitesi'nin kaçıncı en pahalı programı?▾
Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesindeki diğer programların ücreti ne kadar?▾
Avrasya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı ücreti her yıl artar mı?▾
Bu ücrete neler dahil değil?▾
İngiliz Dili ve Edebiyatı Hedefiniz İçin Tercih Planı
Burslu kontenjana ulaşmak için gereken sıralama, %50 kademesiyle arasındaki fark ve bütçeniz — üçünü birlikte değerlendirip tercih listenizi kuralım.
Bronz 4.000 ₺ · Gümüş 6.000 ₺ · Altın 7.500 ₺ — tüm adaylar için tek fiyat. Garanti vaadi vermiyoruz; bilgi almak ücretsizdir.